Ülkenin En Soğuk Yerinde Yürekleri Isıtan Bisikletli Kütüphane

Matematik öğretmeni Mehmet Geçer ve arkadaşları harflerin,  kelimelerin,  satırların ulaşamadığı çocuklara yeni bilgiler taşımak ve onlara bilmedikleri hikâyelerden bahsetmek için kendi çabaları ile ülkenin en soğuk yerinde bisikletli kütüphaneleri ile gönülleri ısıtan bir ekip kurdular. Yapmak istedikleri tek şey kitap okuyamayan çocukları,  belki de henüz hiç duymadıkları roman kahramanlarıyla tanıştırmak ve onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak.

Onlar Anadolu’nun merkeze en uzak ve en soğuk kentlerinden birinde, Kars’ta birbirlerini tanıdılar. Kimi doğduğundan beri orada yaşıyor, kimi mesleğini icra etmek için oraya gitmiş, kimi de böyle bir ekibin kurulduğunu duyunca bisikletini kapıp umutla Kars’ın yolunu tutmuş. Çocuklar daha çok okusun, öğrensin ve en önemlisi kitap okumayı sevsin diye bir araya gelmişler. Farklı şehirlerde kurdukları istasyonlar aracılığıyla önce kitapları topluyorlar. Ardından topladıkları kitapları, bir araya getirdikten sonra çocuklara dağıtmak için bisiklet ekibiyle yola koyuluyorlar.

“Okuyan çocuk, parlayan gelecektir”

Bisikletli kütüphane ekibinin kurucularından Mehmet GEÇER projelerini şöyle anlatıyor: “Bir toplum ne kadar eğitimli ise o toplum o kadar ileri bir toplum olmaya yakındır. İleri bir toplum olmanın da yolu okumaktan geçer. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlarımızdaki okuma alışkanlığı da tükenme noktasına geldi. Artık ansiklopediler yerlerini arama motorlarına bıraktı. Bilgi kirliliği arttı. Biz bir nebze olsun farkındalık yaratmak için böyle bir proje yapmaya karar verdik.” diyor. Öte yandan bu değişime öncelikle çocuklardan başlamak istediklerini vurgulayan Geçer: “Özellikle çocuklarda ve gençlerde ancak kitap okuma ile başlayabilecek bu farkındalığın daha etkili olacağına inanıyoruz. Bu yüzden topladığımız kitapları önce çocuklara ulaştırmaya çalışıyoruz. Onların bilmesi, öğrenmesi bizim gibi insanların boynunun borcudur” diyor. Bisikletli kütüphane ekibi bu proje ile çocukları okumaya teşvik ederek geleceğe ışık tutmayı amaçlıyor.

Tüm soğuğa ve kara rağmen pedal çeviriyorlar

Kitapların ulaşamadığı, kütüphanelerin olmadığı en ücra köylere bütün gün pedal çevirerek geçen zorlu yolculuklarının ardından ulaşmayı başaran bisikletli kütüphane ekibi kar-kış demeden köy köy dolaşıyor. Çocukların sosyal gelişimlerine katkıda bulunmanın ve onlara bilgi edinmenin mutluluğunu yaşatmanın bütün engellere rağmen mümkün olduğunu gösteriyorlar. Ekip, okuma alışkanlığı yaratmanın yanında onlarla oyun oynayarak,  eğlenceli vakit geçirmeye çalışıyor. 

Ekonomik değil ekolojik bir proje

Bisikletli Kütüphane ekibi projelerinin ekolojik bir girişim olduğunu vurgulayarak bunun için bisikleti seçtiklerini dile getiriyorlar. Onlara göre bu projeyi yaparken şehrin gürültüsüne gürültü katmamak, yakıt harcamamak, doğaya zarar vermemek oldukça önemli. Bisikletli Kütüphane tüketim kültürüne karşı ekonomik değil ekolojik prensiplerle çalışıyor. Bisikletli kütüphane ekibi gönüllülerin de yardımıyla kitapları ihtiyaç sahibi çocuklara bu şekilde ulaştırıyor.

 

Muhabir:

Berivan KIZIL  ( Akdeniz Üniversitesi-İletişim fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi.)

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.