KKTC’ Yasallaşmış Emek Sömürüsü

İşçi emekçilerimizin bilindiği gibi, ada içerisinde çokça sorunlarını duymakta ve görmekteyiz. Çalışma şartlarına ve koşullarına baktığımızda Kimi zaman anlık olarak da olsa vicdanen rahatsızlık duysak da yanlarından uzaklaştığımızda tamamen unutmaktayız. Tıpkı televizyondan öğrendiğimiz kötü bir habere üzülen ve ardından verilen komedi haberine kahkahalar atarak gülen anlıkçı bir toplum olmuş gibiyiz. Konuyu şu başlıklarla anlatmaya çalışayım:

Ucuz işçilik

Uzun saatler

Tazminatsızlık

Hasan DOĞAN hsndgn9327@gmail.com

Başlıklar çoğaltılabilir daha bilmediğimiz görmediğimiz duymadığımız onlarca sıkıntıları söylenebilir, biz en çok bilinen ve emekçilerinde ilk olarak düzelmesini istediği umut ettikleri üzerine yoğunlaşacağız.


En önemlisi de konuya girmeden önce özellikle belirtmem gerekir ki bu konu hakkında KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir aydır telefonla çok kez arayıp randevu talep etmeme rağmen olumlu bir cevap alamadım. Bakan Zeki Çeler’den bu tür konular üzerine bir çalışmaları olup olmadığını sormak ve bilgi vermeyi amaçlayan röportajımızı gerçekleştiremediğimizi bilmenizi istiyoruz.

Uzun saatler

Bunların başlıcaları 8 saat diye belirlenen çalışma saati ve bunun yanında ada içinde yaz uygulaması da eklendiğinde daha esnek bir çalışma saati olması gerekirken işçilerin 12 saat ve üzerinde çalıştırıldıklarını görüyoruz ve hatta Türkiyelilerin dışındaki yabancıların 15-16 saat çalıştırıldıklarını da duyuyoruz.

Ucuz işçilik

Ada içerisinde belirlenmiş olan asgari ücreti dahi alamadan 12 saat çalıştırılanlar eklenince sömürünün nasıl bir hal aldığını gözler önüne seriyor. Belki birçoğunuz e onlarda çalışmasın diyor mantıklı olarak ama öyle olmuyor işte bu insanların öyle ya da böyle bir şekilde ekmek parası için mutlaka bir yerde çalışması gerekmektedir. Onlarda çalışmasın demek yerine e onlara da haklarını almaları konusunda yardımcı olalım demek daha doğru bir yaklaşım değil midir sizce? Neden bu kadar sessiz kalabiliyoruz insanların emeklerinin haklarının sömürülmesine bu anlatımın devamına izin günlerinden de bahsedersek çalışanların ayda 2 defa izinle geçiştirildiklerine kimi zaman onun yerini dolduracak birinin bulunmaması dâhilinde izninin tamamen askıya alınmasına tanık oluyoruz. Ve bir diğer önemlisi de insanlar resmi tatil günlerinde çalıştıklarında tek kuruş fark alamadıklarını görüyoruz. Mutlaka istisnai veren işletmeler vardır, ama çoğunluğun bunu verdiğini söyleyemeyiz.

Tazminat parası

Bu konu ada içerisindeki en büyük sorunlardan biridir, çünkü 10 yıldan fazla çalıştığı yerden tek kuruş tazminat alamayan emekçilerimiz vardır. Bu konuyla ilgili konuştuğum bir emekçinin verdiği örneği sizlerle olduğu gibi paylaşmak istiyorum. “insanlar bir ay bile sürmeyen evliliklerine o kadar tazminat öderken biz işyerinin onca yıl kahrını çekmemize rağmen tek kuruş tazminat alamıyoruz.” Konunun yasal boyutu irdelendiğinde geçmiş mahkeme davalarına baktığımızda çok şaşırtıcı açıklamalara tanık oluyoruz. Bunu da bir başka emekçimizin açtığı ve sonuçlanan mahkeme örneği ile açıklayalım “mahkemeye başvurdum tam 13 yıl çalıştım lokantada artık işyerinde patron tarafından habire azarlar işitmeye başladım boş anlamsız olaylar üzerinden sertçe ağır hakaretlere maruz kalıyordum siz buna mobing diyorsunuz herhâlde dedi. Ve devam etti işyerinden ayrıldım patron sen çıktığından dolayı sana tek kuruş vermem dedi, dava açtım mahkemeye dava günü mahkemenin heyeti şunu sordu sen mi çıktın onlar mı çıkardı ben çıktım dedim yaşadığım süreci anlatarak heyet ise bana sen çıktığından dolayı bir şey yapamayız herhangi bir tazminat verilmez” dedi. Yaşanılanlara baktığımızda elle tutulur yanı olmayan bu yasa ve uygulamaların tamamen işverenleri desteklediklerini söylememiz hata olmayacaktır. Çokça şey söylemek isterdik ama sözün bitmiş olduğu yerlerde yazılan kelimeler anlamsızlaşır. Emeğin sömürüldüğü yerlerde ise insanlığın dilsizliği artar ve hayatın her alanda teslimiyet hızla yayılır. Emeğe saygısı ve desteği olmayan toplumun kendisine ve çevresine saygısı sorgulanır hal alır. Emeğin emekçinin hak ettiği değeri bulacağı günlere ulaşması dileğiyle

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.